موسیقی 3 !!!

موسیقی و کودکان:

تحریک حواس از طریق موسیقی البته به صورت تفریحی می تواند به گسترش توانایی کودکان برای بیان احساسات ، ارتباطات و گسترش حرکات منظم کمک می کند. مدارک نشان می دهد که توانایی های کلامی می تواند با تحریک هر دو نیمکره مغز گسترش یابد. موسیقی می توانددر کاهش استرس ، اضطراب و درد در کودکان همچون بزرگسالان مفید باشد. موسیقی درمانی در بیمارستان ها برای کسانی که بیمارند یا برای جراحی آماده می شوند یا در بخش مراقبت های پس از عمل هستند، بسیار سودمند است کودکان می توانند با تمرین موسیقی ، اعتماد به نفس خود را بیشتر کنند. نوزادان خیلی بیشتر از بزرگسالان از موسیقی لذت می برند. نوزادان نارسی که برایشان موسیقی پخش می شود، سریعتر از نوزادانی که در معرض موسیقی قرار نگرفته اند، اضافه وزن پیدا می کنند و زودتر از بیمارستان مرخص می شوند.

موسیقی و احیاء:

بیمارانی که آسیب های مغزی حاصل از ضربه یا دیگر مشکلات عصبی و مغزی دارند، با موسیقی درمانی بهبود یافته اند. تمرینات منطقی و مفید، توانایی های بدن را به شکلی سودمندتر هدایت می کند. فرایندهای ژنتیکی و مهارت ها زبانی با موسیقی بهتر پرورش میابد.

موسیقی و سالمندان:

سالمندان به طور کلی مستعد اضطراب و افسردگی و بیماری های مختلف مانندپارکینسون هستند، به ویژه کسانی که در کلینیک ها به سر می برند. زخم های مزمن، سبب دردهایی می شود که غیر عادی نیستند. موسیقی برای لذت بردن ، آرامش بیشتر و تسکین درد ، بهترین راه برای آنهاست و فرصتی است برای اجتماعی باقی ماندن سالمندان. موسیقی می تواند در بهبود کسانی که به بیماری آلزایمر مبتلا هستند ، اثرات چشمگمیری داشته باشد، حتی به طور موقت . موسیقی در کاهش هیجان که از نشانه های عمومی آلزایمر است ، موثر است . همچنین مطالعات نشان داده اند سالمندانی که موسیقی می نوازند، از نظر جسمی و عاطفی نسبت به بقیه سالمندانی که هیچ ارتباطی با موسیقی ندارند، شاداب ترند.

موسیقی و بیماران عقب مانده ذهنی:

موسیقی می تواند برای بیماران عقب مانده ذهنی یا روحی وسیله مناسب و موثری باشد. اوتیسم نوعی اختلال و بی نظمی رفتاری است که بسیار مورد پژوهش و جست وجو قرار گرفته است . موسیقی درمانی بعضی از کودکان اوتیستیک را قادر ساخته است که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مهارت های آموختن آن ها را نیز گسترش داده است. سوء استفاده های جسمی، شیزوفرنیا یا پارونیا و اختلالات شخصیتی ، اضطراب ، بهانه جویی ، همگی مواردی هستند که موسیقی درمانی برای آنها سودمند است. در این گروه ، مشارکت و تاثیرات اجتماعی به وسیله موسیقی سرعت می یابد، واقعیت گرایی بهبود پیدا می کند و به بیماران کمک می شود توانایی هایشان را توسعه دهند، استرس را کمتر کنند و احساساتشان را انتقال دهند.

از مجله روانشناسی جامعه سال 1382!!!!!

/ 1 نظر / 15 بازدید
گفتاردرمانی ايران

آموزشگاه موسیقی هنیاک واقع در اکباتان در زمینه ی آموزش موسیقی ویژه کودکان (ارف)‌ و آموزش موسیقی به کودکان معلول ذهنی زیر نظر کارشناسان توانبخشی و اساتید مجرب موسیقی تعداد محدودی هنرجو می پذیرد. شماره تلفن:44654190 شماره همراه : 09122890458