موسیقی 2 !!

تاثیرات جسمی:

واکنش مغز در برابر موسیقی تغیراتی را در بدن ایجاد می کند. آهنگ می تواند بدن را به سوی الگوی تنفسی آرام تر و عمیق تر هدایت کند که همین امر سبب آرام شدن جسم می شود و تاثیر آرام بخشی دارد . ضربان قلب و فشار خون در برابر موسیقی ای که شنیده می شود واکنش نشان می دهد بلند یا کوتاه بودن صدا بر سرعت ضربان قلب و سرعت محرکی که عصب شنوایی را تحریک می کند، تاثیر می گذارد صداهای بلند و تند سرعت ضربان قلب و فشار خون را بالا میبرد و صداهای آهسته ، ملایم و منظم تر ضربان قلب و فشار خون را منظم می کند. موسیقی همچنین می تواند انبساط عضلانی را تسکین دهد و توانایی ها را بالا برد . در کلینیک های بازپروری اغلب از موسیقی برای کمک به بازسازی الگوی مهارت های جسمی استفاده می کنند . میزان اندروفین (تسکین دهنده های طبیعی درد) با گوش دادن به موسیقی افزایش یافته و میزان هورمون هایی که باعث استرس می شوند کاهش می یابد. این تاثیرات شاید بتواند تا اندازه ای علت تاثیر موسیقی در بهبود سیستم ایمنی را توضیح دهد. مطالعاتی که در سال 1993 در دانشگاه میشیگان انجام شد ، نشان داد گوش دادن موسیقی حتی برای پانزده دقیقه می تواند قسمت اول اینتر لئوکین را افزایش دهد که نتیجه آن افزایش مصونیت و ایمنی بدن است.

تاثیرات ذهنی:

بسته به نوع و سبک صوت و صدا موسیقی می تواند فرد را هوشیار کرده یا به آرامش او کمک کند . به وسیله موسیقی می توان قدرت حافظه و یادگیری را افزایش داد و از این خاصیت در آموزش بچه ها ی عقب مانده ذهنی نتیجه خوبی گرفت. نتیجه سودمندتر موسیقی ، بهبود توانایی تمرکز است، مطالعه در این زمینه نشان داد که دانشجویان کالج ، مسائل ریاضی را بعد از گوش دادن موسیقی کلاسیک ، بهتر و راحت تر حل می کنند ، و از آن اصطلاح "تاثیرات موزارت" رایج شد.

تاثیرات عاطفی:

توانایی موسیقی در تاثیر بر عواطف انسانی به خوبی آشکار است. فیلم سازان از موسیقی بسیار استفاده می کنند. تنوع در نوع موسیقی ممکن است در آفرینش احساس آرامش، تنش ، هیجان یا عشق استفاده شود . لالایی گفتن نیز قرن هاست که برای آرام کردن کودکان و نوزادان و خواباندن آن ها مرسوم است. همچنین موسیقی می تواند برای بیان صریح احساسات و بدون استفاده از کلام بکار برده شودکه در بعضی موارد ، وسیله ی درمانی مناسب و قابل استفاده ایست.

/ 0 نظر / 32 بازدید